Co nasze zwierzęta powiedzą w wieczór wilgilijny ?

W kategorii NASZE ZWIERZĘTA I MY, dodany grudzień 23rd, 2009

Gdyby wszystkie zwierzęta na świecie odezwały się w wieczór wigilijny  ludzkim głosem nie byłoby przyjemnie słuchać tego co mają do powiedzenia człowiekowi. Jednak ich milczenie będzie trwało nadal dopóki człowiek nie przestanie traktować zwierzęcia jak rzeczy i swojej własności.
A co mogłyby powiedzieć w wieczór wigilijny nasze zwierzęta , z którymi żyjemy w naszych domach, które wybraliśmy wśród innych , dbamy o nie i staramy się , żeby były zadowolone ?
O ile znam się na tym , (a trochę się znam), przede wszystkim powiedziałyby jak bardzo jesteśmy dla nich ważni, jedyni i, że nas kochają. Może jednak skorzystałyby z okazji , żeby przedstawić swoje postulaty, co można by zmienić, żeby było lepiej.
Na przykład  pies, którego  wyhodowano po to , żeby przynosił zwierzynę myśliwemu a teraz mieszka w bloku,w dużym mieście i nie bywa na polowaniach chciałby , abyśmy częściej pobawili się z nim choćby w aportowanie piłki, a ten, którego zadaniem jest gonienie, płoszenie czy tropienie chętniej by więcej pobiegał na spacerach lub popracował na śladzie. Nasz mały kundelek też byłby na pewno wdzięczny, żebyśmy go nie wyprowadzali tylko na małe siusiu ,ale zafundowali mu dłuższy spacer w jakieś całkiem nowe miejsce. Nasze psy byłyby też szczęśliwsze , gdybyśmy wydawali im polecenia zawsze w ten sam sposób i nie złościli się za coś czego one w ogóle nie są w stanie zrozumieć ( np. za to , że pogryzły nasze ulubione buty  próbując poradzić sobie w psi sposób z lękiem , bo wyszliśmy na wiele godzin z domu i nie wiadomo czy jeszcze wrócimy). Byłoby miło, gdyby pies na spacerze miał więcej czasu na przeczytanie wszystkich zostawionych przez kolegów wiadomości zapachowych i kontakt i zabawę z nimi bez naszego ciągnięcia na smyczy i odwoływania zawsze wtedy, kiedy impreza się rozkręca. Pies również chciałby zrozumieć dlaczego kiedy w końcu wraca na wołanie właściciela (no , zgoda może nie na pierwsze wezwanie…) zostaje za to skrzyczany i ukarany.
Nasz kot, któremu,ze słusznych powodów nie pozwalamy wychodzić na zewnątrz chciałby bardzo mieszkać w takim mieszkaniu , gdzie miałby chociaż namiastkę tego co miałby , gdyby żył na swobodzie. Wtedy nie byłoby tak  monotonnie i nie trzeba by zabijać długich godzin nudy spaniem. Byłoby wspaniale , gdybyśmy pozwalali mu korzystać z trzeciego wymiaru tzn. nie karcili za wskakiwanie na meble bo przecież każdy kot chce być jak najwyżej i z dobrego punktu obserwacyjnego patrolować swoje terytorium. Musi także mieć możliwość przemieszczania się , wspinania  i „ostrzenia” pazurów i warto pomyśleć o stworzeniu mu takich możliwości , aby mógł to robić, nie czyniąc szkód w naszym mieszkaniu . Kot może także wypomnieć nam, że ma  nie zawsze na czas wyczyszczoną kuwetę lub musi dzielić ją z niezbyt lubianym kocim współmieszkańcem. Na pewno chciałby bardzo spacerować bezpiecznie po osiatkowanym balkonie z którego nie wypadnie , gdy się zapomni w gonitwie za przelatującym ptakiem  lub wyglądać przez osiatkowane okno zwłaszcza , gdy nadejdzie wiosna i pojawi się masę ciekawych zapachów. Chętnie też poskubałby kocią trawkę, którą postawisz tylko dla niego na parapecie. Nasz kot chciałby również codziennie , a nie tylko jak ci się przypomni pobawić się w polowanie na zabawkę ,którą ty będziesz poruszał. Nigdy za to nie chciałby  być przymuszany do siedzenia na twoich kolanach i wylewnych pieszczot wtedy , gdy sam nie ma na to ochoty.
Gdyby nasze  domowe czworonogi przemówiły ludzkim głosem prosiły by nas o więcej czasu i uwagi dla nich i żebyśmy się ciągle gdzieś nie spieszyli…

Pewnie jednak będzie tak jak co roku i nasze zwierzęta nie przemówią ludzkim głosem w wieczór wigilijny. Mogą nie widzieć takiej potrzeby – przecież mówią do nas zawsze, codziennie, swoim zwierzęcym głosem . Jest jednak nadzieja , że właśnie w  ten wyjątkowy wieczór, gdy rodzi się Dobro, my ludzie , choć przez chwilę zatrzymamy się i zrozumiemy mowę naszych zwierzęcych towarzyszy i zechcemy ich wysłuchać.

(2) Komentarze w “Co nasze zwierzęta powiedzą w wieczór wilgilijny ?”

  1. Margo Napisał/a:

    Super artykuł, bardzo mi się podoba. W przyszłości chciałabym zostać zoopsychologiem. Pozdrawiam.

  2. igmu Napisał/a:

    Margo, podzielam to pragnienie :)
    A artykuł naprawdę rewelacyjny:)

Dodaj Komentarz