Archiwum z listopad, 2014Kot istota społeczna ?

W kategorii PUBLIKACJE, dodany 2014-11-12. Nie komentowano

Kot istota społeczna? Cz. I. Życie społeczne kotów

Artykuł mojego autorstwa opublikowany  w Magazynie Weterynaryjnym dodatek  on-line

Wszystkie zwierzęta, które zostały udomowione przez człowieka, łącznie z nim samym, to zwierzęta stadne. Z wyjątkiem kota. Kot w naturalnych warunkach nie żyje w stadzie, a jako samotny łowca, zazdrośnie strzeże swojego terytorium przed intruzami.

 

kliknij żeby powiększyć
Ryc. 1. Przyjazne ocieranie się o siebie dwóch osobników.

Desmond Morris – zoolog i etolog, autor wielu prac dotyczących zwierząt – pisze: “samotny pies jest głęboko nieszczęśliwy, samotny kot ma po prostu święty spokój”. Tak więc przyjęło się uważać, że kot, w przeciwieństwie do psa, to urodzony samotnik, który chodzi zawsze własnymi drogami, a innych przedstawicieli swojego gatunku traktuje jedynie jako rywali w walce o zasoby lub jako osobniki, z którymi można przedłużać gatunek.

Obecnie w opracowaniach dotyczących kotów coraz częściej można się spotkać z opinią, że kot to jednak istota społeczna. W rzeczywistości życie społeczne kotów nie jest łatwe do opisania i zdefiniowania. Kot jest zwierzęciem o skomplikowanej psychice, zdolnym do tworzenia więzi z innymi osobnikami swojego gatunku. Mimo to zwykle chadza sam, raczej nie współpracuje z innymi kotami i nie poluje w grupach. Opinia samotnika sprawdza się najbardziej w odniesieniu do kotów żyjących dziko lub zdziczałych kotów domowych, mających rozległe tereny łowieckie, od których wielkości i kontroli zależy ich przetrwanie. Przeczytaj całość »