Behawiorysta koci radzi jak się DOBRZE bawić z kotem

W kategorii KOCI PUNKT WIDZENIA, dodany październik 24th, 2016

„Mój kot się już nie bawi” – bardzo często słyszę takie stwierdzenie od opiekunów odwiedzanych przezkocie_zabawy_interaktywne mnie kotów . Wtedy wyjmuje jakąś najprostszą  zabawkę i najczęściej okazuje się , że jednak jest inaczej . Dlaczego ? Co powoduje zainteresowanie nawet najbardziej rozleniwionego kanapowca zabawą ? A więc jak się DOBRZE bawić z kotem ?
Zabawa to bardzo istotne kocia aktywność zwłaszcza dla kotów niewychodzących. Pozwala kotu zrealizować potrzebę polowania oraz wyrzucić nagromadzona w ciągu dnia energię ,której kot niewychodzący nie ma jak inaczej spożytkować. Jeżeli kot nie ma odpowiedniej dawki zabawy i ruchu grozi mu frustracja , która może przerodzić się w zachowania agresywne wobec innych zwierząt w domu lub wobec opiekunów albo powodować zachowania destrukcyjne lub autoagresję. Zabawa może tez być terapią w przypadku nawet poważnych problemów z kocim zachowaniem.
ZABAWA Z KOTEM ABY BYŁA DLA KOTA SATYSFAKCJONUJĄCA wymaga nauczenia się przez opiekuna , który powinien ją inicjować kilku ważnych rzeczy , o których poniżej :
· Każda kocia zabawa ma w sobie elementy polowania
· Każdy opiekun najlepiej zna swojego kota i to on powinien wiedzieć jaki rodzaj zabawy i zabawek jest dla niego najbardziej podniecający
· Kot to samotny łowca , który sam obmyśla strategie i nie lubi dzielić się łupem – dwa dorosłe koty w naszym domu raczej nie będą się bawić wspólnie jedną zabawką w tym samym czasie
· Koty polują na małe ofiary więc zabawki i sposób w jaki je animujemy powinny przypominać wielkością, sposobem poruszania się , wydawanymi odgłosami małe ssaki, płazy , ptaki czy owady – mechaniczne machanie kotu przed nosem jakąkolwiek zabawką to nie jest to co kota zainspiruje do zabawy.
· Polowanie w wykonaniu kota składka się z następujących po sobie sekwencji : czajenie się na ofiarę -> podchodzenie ->pogoń->chwycenie-> zabicie-> rozszarpanie -> zjedzenie – jest więc konieczne aby WSZYSTKIE te elementy mogły się zrealizować w czasie zabawy a po niej kot otrzymał nagrodę w postaci specjalnego posiłku np. mokrej karmy, mięsnych kąsków czy przysmaku, który lubi . Przerwanie zabawy np. na etapie podchodzenia czy pogoni bez dalszego ciągu może być dla kota jedynie źródłem frustracji.
· Polowanie powinno zawsze lub w przeważającej części ( w naturze tez nie ma sukcesy na 100%)zakończyć się SUKCESEM kota , który nagrodzi jego starania – kot łapie ofiarę, zabija i zjada ją.
· Unikamy zabawy z kotem np. światełkiem laserka czy latarki , których kot nie może złapać – taka zabawa może wywołać u kota frustracje – goni króliczka , ale nigdy nie może go złapać !.
· Nie wolno też używać do zabawy części ciała ( rąk, nóg) bo to prosta droga do wyzwolenia u kota agresji łowczej w naszym kierunku – u małego kota to może być zabawne , ale dorosły kot skaczący do łydek czy dłoni to już mniej zabawne.
· Bawimy się z kotem regularnie , codziennie w formie rytuału na który kot może liczyć , najlepiej o tej samej porze ( świt i zmierzch to okres największej kociej aktywności). Lepsze są sesje zabawy krótsze i częstsze – tak koty polują
· Długość i intensywność sesji zależy od potrzeb kota, jego wieku , charakteru , stanu zdrowia. Warto pamiętać ,ze koty bawią się/polują przez całe swoje życie – mogą tylko zmieniać styl zabawy i trzeba podążać za ich wskazaniami.
· Zabawki ,którymi bawimy się z kotem powinny być chowane i wyjmowane tylko na czas wspólnej zabawy i co jakiś czas wymieniane, żeby się nie znudziły.
· Na czas zabawy warto zaaranżować „plac zabaw” – wystawić kartony za /w które kot może się chować czy położyć papierowe lub plastykowe torby czy tunele.
· Bardziej aktywne koty warto zainteresować szkoleniem – ćwiczenie komend z pupilem może być bardzo satysfakcjonujące dla kota i dla człowieka.

Dobrej zabawy !

Dodaj Komentarz